Баскетболният Черно море стартира с победа новия сезон

Варненци победиха Рилски спортист с 73:69 в първия мач за 2015/2016

Черно море Порт Варна стартира страхотно новия сезон в Националната баскетболна лига, след като победи Рилски спортист със 73:69 в първия мач за 2015/2016. Баскетболистите на Спас Натов водеха през почти целия мач, но съперникът ги притесняваше през цялото време и всичко се реши в последните атаки, когато варненци показаха характер и здрави нерви. Много силен мач направи новият капитан на тима Пламен Алексиев, който вдъхнови тима за успеха.

Варненци поведоха още в първите атаки на мача и през цялата първа четвърт не изгубиха водачеството. На моменти преднината им стигна 8 точки, но гостите се държаха близо до тях и изоставаха само с 3 точки след 10 минути игра – 24:21. Разликата се движеше между 1 и 3 точки през почти цялата втора четвърт, като 2 минути преди почивката самоковци за първи път в мача поведоха. Серия от 6:0 на „моряците” обаче направи резултата 36:32 в тяхна полза след едно полувреме.

ОЩЕ СНИМКИ ВИЖ ТУК!

Страхотна серия от 7:0 за Черно море след почивката направи разликата двуцифрена за първи път в мача, а тя се запази такава 5-6 минути. В края на третия период обаче Рилецо се приближи само на 4 точки и остави интригата за последните 10 минути. Почти веднага след началото им резултатът бе равен, като равностойна игра доведе до 59:59 при 4 минути до сирената. Отборите си размениха по кош, след което Черно море записа 4 поредни точки за 65-61, а Златин Георгиев върна кош 2 минути и 16 секунди преди края, за да приближи тима си при 63:65. След това Никола Маравич отбеляза два наказателни удара, а Станислав Славейков наниза ключова тройка за 68:63 при оставащи минута и 58 секунди. Йордан Бозов бе фаулиран при стрелба от тройката и вкара два от трите си опита от линията за 65-68, а след това вкара и кош за 67:68. 42 секунди преди края Николай Стоянов добави топката и бе фаулиран, след което вкара наказателния удар и изведе отбора си с 4 точки напред – 71:67. В оставащото време отборите си размениха по 2 точки и варненци удържаха победата.

Най-голямата разлика между отборите беше в овладените борби – 42-23 в полза на Черно море. Тимът записа и 18 срещу 13 асистенции, но извърши и повече грешки – 19-12. Варненци имаха по-добра успеваемост при стрелбата от игра – 50% срещу 41% и 48-26 точки под коша.

Станислав Славейков наниза 20 точки (4 тройки) за победителите, 14 плюс 9 борби и 6 асистенции регистрира Симеон Илиев, а с по 12 точки завършиха Пламен Алексиев (6 борби, 6 асистенции) и Никола Маравич (9 борби).

За Рилецо най-резултатни с по 15 точки бяха Йордан Бозов и Тони Гуджино (6 борби), а 10 отбеляза Златин Георгиев.

"Моряците", които играят само с един чужденец в състава си, ще гостуват на Спартак (Плевен) в следващия кръг, а самоковци ще имат тежко домакинство на Балкан.