Черно море взе Купата на България

Моряците с историческа победа над Левски

Отборът на Черно море е новият носител на Купата на България след исторически мач. "Моряците" триумфираха с първата си купа в своята история, след като надвиха напълно заслужено Левски с 2:1 след продължения пред пълните трибуни на "Лазур" Антонио Аниете бе точен в 72-ата минута, а Бакари изравни в 92-ата. Куриор в 118-ата минута обърна резултата. "Моряците" останаха с човек по-малко от 38-ата минута, когато Стенио бе изгонен за два жълти картона. Такъв директен обаче бе спестен на Борислав Стойчев в 20-ата минута. В 115-ата минута чиста дузпа не бе отсъдена за "сините" след нарушение срещу Абди.

Двубоят започна с няколко минутно закъснение заради пуснатите множество димки от агитката на "сините".

Хореографията на столичани бе огромно знаме 120х12 метра "С Левски скок напред между два лъва" в Сектор В, и емблемата и надпис "101 години хегемон". Около 4000 фенове от Варна също имаха своята хореография с голямо знаме с изрисуван кораб.

Още в третата минута Владимир Гаджев отправи силен удар от над 25 метра, но Чанович с отличен рефлекс изби в ъглов удар. Две минути по-късно Клок с глава след ъглов удар стреля над гредата. Последваха по две опасности, първо удар на Райков бе избит, а след това центриране на Педро не бе засечено от Домовчийски.

В 20-ата минута Борислав Стойчев фаулира грубо Ернандес, който се откъсваше сам срещу Йоргачевич. Ивайло Стоянов показа жълт картон, като трябваше да даде директен червен картон. Райков стреля над греда от фаула. Малко след това Белаид също бе декориран в жълто.

В 27-ата минута Аниете с глава стреля, но Чанович спаси. Веднага след това Белаид се контузи и бе заменен принудително от Емил Нину.

Гол на Аниете в 30-ата минута бе правилно отменен поради засада на Домовчийски. Стенио получи първи жълт картон за "моряците", след като задържа Мигел Бедоя в 34-ата минута.
Педро в 35-ата минута направи невероятен пропуск от два метра, когато на шпагат удари лошо топката и тя излезе над горната греда.

В 38-ата минута Стенио получи втори жълт картон, след като задържа откъсващия се Абди и бе изгонен. Спасов върна Куриор десен защитник. В 42-ата минута след центриране на Абди, Живко Атанасов бе на път да си вкара автогол, но топката излезе в корнер на милиметри от гредата. Спасов върна Куриор десен защитник. В последната минута на първата част феновете на Левски удариха в главата с предмет Венков, който първо се падна на тревата, а след това продължи двубоя.

Втората част започна с няколко минутно забавяне. Причината отново бяха феновете от столицата, които запалиха десетки факли и димки, които затъмниха "Лазур". Аниете бе изведен в 50-ата минута сам срещу Чанович, но прехвърли вратаря и вратата. Поради доста факли от агитката на варненци срещата отново бе прекъсната за минута.

Райков пробва удар в 55-ата минута, но Йоргачевич на два пъти улови. Три минути по-късно Бакари се появи на мястото на Бижев. Краев замени Педро, а в 64-ата минута Бакари се освободи от Нину и Минев и стреля опасно, но в ръцете на Йоргачевич.

Левски се мъчеше и изведнъж в 72-ата минута Аниете взриви над 13 000 по трибуните. Веселин Минев получи дълго подаване от Бедоя, но Куриор имаше преднина. Национълт отне топката на шпагат, след което центрира. Топката попадна в Прохазка, който стреля лошо, но за негов късмет коженото кълбо попадна в Аниете. Испанецът спря топката, след което технично преодоля Паланков и прати топката в мрежата за 1:0.

Абди пропусна да удвои, а Живко Атанасов с глава прати топката в ръцете на Йоргачевич. Коконов и Божилов се появиха на терена. Аниете се контузи и бе заменен в 88-ата минута от Стефан Велев. Стоянов даде петминутно продължение и във втората му минута Бакари шокира столичани. Той получи топката от Божилов, който бе изпуснат от Нину и с глава подаде на деветката. Тъмнокожият таран стреля от въздуха и подлуди около 3000 фенове от Варна и прати мача в продължения.

Домовчийски направи невероятен пропуск в 94-ата минута, когато бе оставен очи в очи след пас с пета на Гаджев, но вместо да вкара стреля високо над вратата.

Божидар Краев с глава пропусна нов отличен шанс за "сините", като прати топката в аут в 109-ата минута. 60-секунди по-късно Коконов след бърза контраатака бе изведен, но се подхлъзна и след това Йоргачевич парира удара му с левия крак.

През вторите допълнителни минути, двата тима успяха да създадат още чисти положения за гол. Първо Божидар Краев стреля покрай вратата с глава от няколко метра, а само минута по-късно Коконов, останал сам срещу Йоргачевич също не успя да го преодолее.

Решителният момент в срещата дойде в 119-ата минута, когато Матиас Курьор направи блестящ пробив между цялата отбрана на Левски и с елегантен удар покрай Йоргачевич съсипа всички сини надежди за трофей през този сезон.