Цените на рибата скачат двойно

Парите

01-09-2014, 06:25

Снимка:

© Varnautre.bg / Архив

Автор:

VarnaUtre

Всичко от Автора

Търговци пробутват замразената стока за прясна

Цените на някои видове риба през това лято скочиха двойно от морето до магазините. Няма улов на риба, а тази, която е на щандовете, повечето е средиземноморска, казват продавачките на Варненската рибна борса на Кооперативния пазар във Варна. Трицоната, която в традиционно най-евтината черноморска риба, това лято държи цена от 2 лева за килограм, а хамсията е с 50 стотинки по-скъпа. Вкусната кая обаче е поскъпнала с левче и се предлага по 5 лв./кг, а едрите екземпляри (лихнуси), са и 6-7 лв.

Пасажите със сафрид все още липсват казва дългогодишният рибар Емил Милев-Лаврака от рибарското сдружение „Черноморски изгрев” във Варна. Засега рибарските корабчета вадят барбуна и чернокоп, които вървят по 6 лева на дребно. На рибния пазар сафридът е 12 лева килото и за предпочитане е да се метне въдица и да се налови, отколкото да се купи, коментират варненци. След като сафрид кълве вече на въдичарите по брега, скоро ще се появят и пасажите, като започва сезонът и за нас, коментира още Милев. Старите морски вълци са притеснени, че и през тази есен делфини ще изядат чакания от тях улов. През последните години броят на морските бозайници, които са защитен вид, е нараснал изключително много. Те са на върха на хранителната верига и без естествен враг. Допреди десетина години делфини у нас не се виждаха по брега, а сега те гонят рибата съвсем наблизо, споделят те.

На борсата обаче винаги може да се налови достатъчно риба, стига портфейлът да е пълен. Филето от акула е 12 лв., колкото е филето и от бяла риба. Филе от скумрия е 8 лева, а от пангасиус – 4 лв.

От черноморските пресни риби най-скъп е лавракът, който удря 32 лева за килограм. Той се среща и по-рядко, също като калкана, който дори и замразен, липсва, а цената му вече стигна 35 лв. Скумрията, която се внася замразена от Норвегия, според размерите си се харчи между 5 и 7 лв. Пресният толстолоб е 4-5 лева за килограм, прясната пъстърва е по 10 лв. Миди от ферма се предлагат по 4 лв./кг, раците са 7-8 лв./кг, калмарите – 12 лв., а белените скариди 10 лева. Няма стара риба, казват продавачките, когато клиенти питат дали стоката е прясна. Некоректни търговци обаче опитват да пробутват охладена за прясна риба и замразената – за охладена, за да се отърват от стоката по-бързо и преди да изтече срокът й за годност, който е до 2-3 месеца за тлъстата риба и до 4 месеца за другата.

През миналата година рибарите са извадили 3784 т копърка, трицона и шпроти, което е 81 на сто от целия улов на риби в нашето море. Като цяло има увеличение на улова на морски видове риба със 7%. От останалите видове най-съществен е уловът на сафрид – 271,4 т, на попчета – 74 т, на барбунa – 257 т, леферът е 49 т. За два вида, които вадят нашите рибари от морето има европейски квоти – калканът и цацата. От вкусната дънна риба са уловени 39,6 т, квотата за копърка пък не успяваме да изпълним. У нас има около 40 стопанствата за морски аквакултури, откъдето са добити 1787 т миди, което е двойно повече от 2012 г.