Стотици обществени поръчки пусна кабинетът в последния момент

Новините

04-07-2014, 09:25

Автор:

varnautre.bg

Всичко от Автора

Обявените в последния момент търгове били просто съвпадение и имали за цел да облекчат новото правителство

Министерства и агенции са обявявали ударно обществени поръчки за милиони, за да облекчат следващите управляващи, съобщава "Сега". Това обяснение даде регионалният министър Десислава Терзиева, която вчера отчете резултатите от едногодишното си управление. "Не може да чакаме. Това значи, че обричаме следващото правителство да има пари, но не и проекти. Всички търгове са съобразени с европейските изисквания и ако иска, следващото правителство може и да ги спре", коментира тя.

Само за 1 ден - 30 юни, бяха подадени общо 147 поръчки за строителство, над 260 за услуги и 186 за доставки. В последните два работни дни на юни - 27 и 30, само АПИ е пуснала търгове за 760 млн. лв. Така са били хванати старите разпоредби на Закона за обществените поръчки, за да бъдат обявени търговете. От 1 юли влязоха в сила множество промени в ЗОП, голяма част от тях недоизпипани. Много от промените засягат строителните поръчки, като например наложената забрана за класиране на оферти по най-ниска цена, въвеждането на задължителен предварителен контрол при строителни договори за над 10 млн. лв. и др.

Терзиева оправда ударното пускане на поръчки в последния момент и с апокалиптична картина за следващия програмен период. Тя посочи, че липсата на готовност е била основният проблем на изтичащия програмен период. Така например, ако предишното правителство е направило проект и е обявило търг, сега е могло да се строи магистрала "Хемус". "Затова сме на този хал - възлага се една поръчка и изпълнителят започва да намира проблеми, защото се бърза с проектирането", възкликна Терзиева.

Директорът на агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков пък нарече "просто съвпадение" факта, че в последния ден на юни държавата пусна обществени поръчки за стотици милиони, като рекордьор е АПИ. "Проектите се подготвяха 3-4 месеца, а съгласувателните процедури свършиха по едно и също време и затова ги пуснахме в рамките на два дни", обясни Чайков. Според него всички проекти са включени в новата оперативна програма "Транспорт". Все още обаче рамковото споразумение не е одобрено от Брюксел и реално няма никакво финансиране. Чайков обясни, че в документите на търговете е записано, че договорите ще се сключат след осигурено финансиране. "Следващото правителство може да реши да изтегли и заем, за да ги финансира", обясни той.

ОТЧЕТ

Десислава Терзиева няма притеснения за работата си като министър. Вчера тя отчете едногодишното си управление, като се похвали, че по нейно време са довършени пътища с обща дължина от 1355 км, на стойност от 871 млн. лв. В процес на изпълнение са близо 900 км на стойност над 1 млрд. лв. По отношение на блокираните средства по оперативна програма "Регионално развитие" тя обясни, че всяка седмица пише писма до Брюксел с искане да получи одитния доклад на базата, на който са спрени средствата. Въпреки че парите са блокирани, министърът се похвали, че е предотвратен рискът от загуба на 250 млн. лв., като това се е случило чрез включването на проекта за Северната скоростна тангента. Терзиева допълни, че има одобрение от Европейската комисия, но проектът остава рисков заради много обжалвания на собственици на земи по трасето на скоростния път. Според решение на Конституционния съд, за да започне строителството, първо трябва да минат съдебните дела. Въпреки това министърът с оптимизъм отбеляза, че за периода от юни м.г. до края на миналия месец са изплатени 746 млн. лв., а общо стойността е 2.107 млрд. лв.