Черно море победи Лукойл за първи път от пет години

13-05-2014, 23:00

varna.utre.bg / АРХИВ

Варна Утре

Моряците удариха шампиона с 85:69

Черно море Порт Варна оцеля в полуфиналната серия от ТЕСИ НБЛ срещу Лукойл Академик. В третия мач от нея и първо домакинство на варненци тимът се наложи над шампиона с резултат 85:69 в зала „Конгресна”. Така резултатът в серията бе намален на 1:2 победи, а в четвъртък „моряците” ще се борят за изравняване във втория си домакински мач. Ако се стигне до пета решителна среща, тя ще се играе в София.

Интересен факт е, че това е първа победа на Черно море над Лукойл от близо 5 години. За последно „моряците” имат успех над шампиона на 2-ри юни 2009-а година във финалната серия на сезон 2008/09. От тогава до днес „студентите” победиха във всеки от 25-те мача между отборите.

Домакините започнаха мача със серия от 6:0 и запазиха преднина през цялата първа четвърт. Те се откъснаха най-много на 9 точки през нея, а след 10 минути Лукойл се приближи на 5 точки. Три минути след началото на втория период „студентите” изравниха, след което поведоха с 2-3 точки, а на почивката резултатът бе равен при 36:36.

В началото на третата част варненци поддържаха минимална преднина, а след грешни стрелби и силни моменти за Черно море разликата в края на третата четвърт за първи път стана двуцифрена при 57:47. Така след 30 минути игра домакините бяха с 12 точки напред и сериозен шанс за оцеляване в серията. Лукойл Академик не проявяваше никакъв характер, а окрилени, варненци увеличиха преднината си до цели 19 точки. В последните минути срещата се доигра, а серията продължи.

Освен че овладяха повече борби – 41 срещу 34, варненци имаха много силна успеваемост от тройката – 11/21 (52%) срещу 8/26 (31%) на Лукойл. Варненци предизвикаха 11 грешки на съперника, а извършиха едва 6.

Джордже Тресач и Асен Великов нанизаха по 21 точки за победителите, а 15 плюс 16 борби добави Милян Пупович.

За Лукойл Академик 18 вкара Юре Лалич, който хвана и 8 борби, 13 отбеляза Антъни Уийдън, а 11 – Чавдар Костов.