266 000 лв. глоба за Енерго Про

Парите

27-01-2014, 12:09

Снимка:

© Varnautre.bg / Архив

Автор:

VarnaUtre

Всичко от Автора

Дружеството не допуска ВЕИ-централа до мрежата си

Комисията за защита на конкуренцията наложи имуществена санкция на Енерго Про (с предишно наименование Е.ОН България) в размер на малко над 266 хил. лева заради злоупотреба с господстващо положение. Жалбата е подадена в края на 2012 година от компанията „В2М“, става ясно от съобщението на регулатора.

Според оплакването електроразпределителното дружество е забавило достъпа на фотоволтаична централа, собственост на „В2М“, намираща се в община Добрич, за периода от 7 септември 2010 година до 10 август 2011 година. Разрешението за ползване пък е съответно от 13 март 2012 година.

От компанията посочват, че ако договорът за присъединяване към мрежата е бил подписан през 2010 година цената за изкупуване на енергията от централата би била 728,29 лева без ДДС. Заради забавянето обаче цената за изкупуване вече е 485,60 лева без ДДС.

Освен това с промените в Закона за енергията от възобновяеми източници се намалява и срокът за изкупуване на енергията – от 25 на 20 години. Така имуществената вреда, нанесена на фирмата, се изчислява на 20 млн. лева, се казва още в жалбата на „В2М“.

От КЗК са установили, че Националната електрическа компания (НЕК) е изпратила  договора за присъединяване на  ВЕИ-централата към мрежата. Причината за забавянето обаче не е анализирана, а фокусът е насочен само към резултата – забавяне на присъединяването, коментират от своя страна от електроразпределителното дружество.

От компанията обясняват забавянето с конкретизиране на договора за „В2М“ с НЕК и посочват, че е имало забавяне в отговорите от държавната компания.

„Енерго Про“ посочва още, че при подписания договор спорни клаузи са били преформулирани според тяхното предложение, което те считат за доказателство, че възраженията им са имали основание.

Въпреки тези обяснения от КЗК не установяват, че има обективни причини за поведението на дружеството и определят, че „Енерго Про“ злоупотребяват с господстващо положение, с което е затруднен достъпът до пазара.

Това забавяне може да ограничи или да наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите, заявяват от регулатора.