Третото възраждане на МФК МАГ

В поредица от публикации Varnautre.bg ще представи всички отбори - участници в плейофите от държавното първенство по футзал. За финалите на шампионата се класираха тимовете на Левски София Запад, Академика, Черно море Мания, Гранд Про, Електриксити, Спартак, Орловец и МФК МАГ. Петият тим, който ще представим е завършилият на четвърта позиция в градското първенство на Варна – МФК МАГ.

МФК МАГ е най-старият клубове в историята на българския футзал и отборът с най-пъстра история от тимовете участници в първенството на Варна. Създател и собственик е бившият президент на ПФК Черно море Красен Кралев.

Началото на клуба е поставено през 1997 г. като след създаването си МАГ е пет пъти шампион на Варна по мини футбол и три пъти носител на "Суперкупата България" в този спорт. През 2003 г. отборът се пуска в първото издание на шампионата по правилата на футзал. Така с дебютното си участие, отборът става първият шампион на България в този атрактивен спорт. Участва в Шампионска лига, като преминава предварителния кръг. „Маговете” са в една група с шампионите на Англия и Албания.

Варненци става първият отбор записал победа в евротурнирите по футзал, като разгромяват тима на Шефилд Уензди с 13:6 и завършват 2:2 с албанците. В груповата фаза МАГ играе срещу шампионите на Унгария, Шахтьор, Израел, като завършва на трето място. Това е и първо участие на български отбор в Шампионска лига по футзал. Треньор на тима е Емо Минчев, а за „маговете” играеха Тошко Каменов, Исмет Хаджиев, Даниел Калчев, Цветан Миланов, Пламен Панайотов, Борис Трендафилов, Явор Софрониев, Тошко Стоянов и др.

В историята си тима има още две трети места от държавно първенство по футзал.

Това е третото възраждане на МФК МАГ, като основна заслуга за това имат Веско Веселинов, който е треньор на отбора и Ивайло Борисов. Наставникът на най-стария клуб по футзал успя да изгради добър отбор, който впоследствие се оказа приятната изненада в шампионата на Варна.

„Маговете” се класираха по безапелационен начин за плейофите от държавното първенство, като постигнаха две престижни победи над шампиона на България Гранд Про, удариха на два пъти претенциозния Спартак, съставен от няколко играчи, станали шампиони с различни тимове. Единственият, за сега, непобеден тим във Варна е настоящият първенец на морската столица - Черно море Мания.

Освен това тимът, воден от Веско Веселинов, спечели силния коледен турнир Модера къп 2013 г.

Ето и всички играчи, които ще представят тима в плейофите от държавното първенство, които стартират утре в зала Владислав: