Златни и сребърни накити откриха в некропол на нос Калиакра

Новините

17-08-2011, 14:47

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

До момента археолозите са открили 20 златни предмета и сребърни бижута, датирани от 12-14 век.

От началото на месеца са възобновени археологическите разкопки на крепостта на нос Калиакра и вече са факт откритите нови артефакти.

Това съобщи доц. д-р Бони Петрунова, ръководител на екипа от археолози, които работят на нос Калиакра и зам. директор на НАИМ към БАН, предаде кореспондентът на Радио “Фокус” – Варна.

До момента археолозите са открили 20 златни предмета – накити или елементи от тях, както и сребърни бижута. Те са намерени в района на богат некропол и са датирани от 12-14 век след Христа. Доц. Петрунова отбеляза, че сред предметите интерес представлява златна обеца с две перли, нанизани на нея, като изработката на бижуто е изключително изящна. Археологически разкопки се извършват в района на църква номер 2, като до момента са разкрити 43 гроба. Изключително интересна находка представлява печат. От едната му страна е изобразена Богородица и може би дата на откриването на печата не е случайна, отбеляза доц. Бони Петрунова, защото това се е случило точно на Успение Богородично. От другата страна на печата е изобразен монограм на собственика, важен сановник. Находката е доказателство, че във времето 5-6 век след Христа там се е водила оживена кореспонденция. Печатът е даден за разчитане на проф. д-р Иван Йорданов, според когото той е рядко срещан, дори единствен по рода си. Времето, от което е датиран печатът, съвпада с периода на голямото въстание на федератите. Според сведенията водач на въстаниците е бил Витилиан, настанил се в крепостта Калиакра, разказа археологът.

Сведенията твърдят също, че там е имало прабългарско присъствие, а според легендата около 60 000 византийски войници са намерили смъртта си, хвърляйки се от стръмните скали. Преди това пред стените на крепостта шамани са извършили ритуални танци, което е било последвано от падането на тежка мъгла. Именно в този момент загиват голям брой византийски войници.

Доц. Бони Петрунова съобщи, че археологическите разкопки ще продължат вероятно до края на месеца, защото мястото е наистина интересно и има още какво да бъде разкривано и проучвано. Средствата за научната работа са осигурени от община Каварна.